Відпустка без збереження заробітної плати під час карантину

     Відпустка без збереження заробітної плати – це найпоширеніше питання, з яким зіткнулися підприємства під час карантину, спрямованого на запобігання виникнення і поширення коронавірусу (COVID-19).

     Надання відпусток за власний рахунок регулюється Законом України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР  (далі – Закон про відпустки) та Кодексом Законів про працю України (далі — КЗпП України).

Тривалість відпустки

Відпустка без збереження заробітної плати за звичайних обставин надається працівникові на строк, що не перевищує 15 календарних днів на рік (ч.1 ст. 26 Закону про відпустки). Винятком є тільки працюючі українці, які мають неповнолітніх дітей віком до 14 років.

З 17.03.2020 статтю 26 Закону про відпустки доповнили нормою, згідно із якою:

 У разі встановлення Кабінетом Міністрів України карантину, відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати не включається у загальний строк, встановлений частиною першою цієї статті (ч. 2 ст. 26 Закону про відпустки).

 Підстава — підпункт 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 № 530-ІХ.

Загальнонаціональний карантин був введений на строк із 12 березня 2020 року до 3 квітня 2020 року та подовжений ще на 21 день – до 24 квітня 2020 року включно.

Підстави для надання відпустки за власний рахунок

Насамперед необхідне бажання працівника піти в відпустку за свій рахунок.  Це бажання працівник висловлює у своїй заяві. Строку надання такої заяви законодавством не встановлено.

Ні в якому разі не можна відправляти у відпустку «за свій рахунок» примусово без згоди працівника!

Заява для надання відпустки за свій рахунок.

Відпустка без збереження заробітної плати надається працівникові на підставі письмової заяви. У ній має бути зазначено:

–  причину, через  яку працівник просить надати неоплачувану відпустку;

–  дату початку відпустки;

–  тривалість відпустки.

Для перебування у відпустці за власний рахунок під час законодавчо встановленого карантину через коронавірус на території Украіни, працівнику достатньо написати одну заяву на весь цей період. 

Приклад заяви на відпустку без збереження заробітної плати під час карантину.

____________________________________________________________________________________________________

Відпустка без збереження заробітної плати під час карантину

_________________________________________________________________

Наказ про надання відпустки без збереження заробітної плати

Після розгляду заяви видається наказ (розпорядження) про надання відпустки за свій рахунок.

Зразок наказу про надання відпустки за свій рахунок під час карантину через коронавірус.

________________________________________________________________________________________________________________

Відпустка без збереження заробітної плати під час карантину

 Як ознайомити з наказом, якщо відділ кадрів працює дистанційно

Якщо ваш бухгалтер або спеціаліст, що надає бухгалтерські послуги, працює дистанційно, а працівник не може особисто ознайомитися з наказом про надання відпустки, можна скористатися наступним варіантом для дотримання трудового законодавства.  

Після видання наказу працівник відділу кадрів може ознайомити робітника з цим наказом дистанційно, шляхом відправки скан-копії наказу на електронну адресу працівника. У свою чергу, працівник підтвердить отримання наказу та ознайомлення із них шляхом надсилання листа-відповіді.

       Після повернення підприємства до роботи у штатному режимі, можна роздрукувати переписку із працівником та долучити до оригіналу наказу. Разом із цим отримати розпис працівника на оригіналі наказу за поточною датою.