Штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних

Фінансові санкції за порушення терміну реєстрації податкових накладних в ЄРПН

Штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних можуть бути застосовані протягом 1095 днів з моменту порушення. Їх розмір залежить від кількості днів прострочення.

Порушення терміну реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН

Розмір штрафу

База нарахування штрафу

Підстава

від 15 календарних днів

10%*

сума ПДВ, зазначена в податковій накладній / розрахунку коригування

п. 1201.1 ПКУ

від 16 до 30 календарних днів

20%

від 31 до 60 календарних днів

30%

від 60 до 365 календарних днів

40%

366 і більше календарних днів з дати складання податкової накладної

50%

п. 1201.2 ПКУ

Штрафи за несвоєчасну реєстрацію “нульових” податкових. 

Законом 1210 вводяться спеціальні штрафи за несвоєчасну реєстрацію:

— ПН / РК за операціями поставки товарів / послуг, які звільнені від оподаткування ПДВ;

— ПН / РК, складених на операції, що оподатковуються за ставкою 0 %;

— «компенсуючих» ПН по пп. 198.5 (пп. «а» — «г») и 199.1 НКУ та РК до них;

— ПН на дотягування до мінбази (абз. 11 п. 201.4 НКУ).

Штрафи на несвоєчасну реєстрацію таких накладних становитимуть 2% від обсягу поставки (без урахування ПДВ), але не більше 1020 грн. У разі відсутності реєстрації таких ПН, виявленої податківцями, штраф становитиме 5% від обсягу поставки без урахування ПДВ, але не більше 3400 грн.

Також встановлена ​​перехідна норма (п. 72 подразд. 2 разд. XX НКУ), що в цих же розмірах (2% від обсягу поставки, але не більше 1020 грн. і 5% від обсягу поставки, але не більше 3400 грн.) будуть застосовуватися штрафи по відношенню до вищеназваних НН, нараховані в період з 01.01.2017 р по 31.12.2019 р, грошові зобов’язання за якими залишаються неузгодженими (відповідні НУР знаходяться в процедурі адміністративного або судового оскарження).

Термін давності по застосуванню штрафів

До штрафів, передбачених ст. 1201 НК, застосовуються ті ж терміни давності, що і для інших штрафів, встановлених ст. 114 ПКУ, а саме є в протягом 1 095 днів.

Законодавством не встановлено точний момент, з якого необхідно обчислювати цей термін. Справа в тому, що ст. 102 ПКУ прив’язує обчислення строків давності до граничних термінів подання податкових декларацій або сплати грошових зобов’язань. Штраф за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних не пов’язаний ні з звітністю, ні з термінами оплат. Тому в даному випадку, на нашу думку, термін 1 095 днів слід обчислювати з дня закінчення граничного терміну реєстрації ПН / РК, встановленого абзацами п’ятнадцятим – шістнадцятим п. 201.10 ПКУ.

Чи застосовуються штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних під час каратіна?

Згідно роз’яснення, розміщеного в базі знань податкової, протягом періоду з 1 березня 2020 року останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, не застосовуватимуться санкції за нереєстрацію (несвоєчасну) реєстрацію податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому платники не звільняються від застосування до них фінансової відповідальності контролюючими органами, зокрема, за неподання (несвоєчасне подання) податкової звітності з ПДВ, несплату (несвоєчасну) сплату податкових зобов’язань з ПДВ.